{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
3.746 visninger | Oprettet:

Line K
Line K
Tilmeldt:
13. jun 2012
Følger: 1 Emner: 2 Svar: 8

HJÆLP min kanin har fået en tandbyld, skal han aflives? {{forumTopicSubject}}

Hej alle

Jeg har en dejlig han-kanin på 4½ år gammel. I går fik jeg konstateret, at han har fået en tandbyld. Dyrlægen fra Københavns dyrehospital fortalte, at der er to udveje:
1. at han aflives
2. at han opereres og får fjernet de 2 tænder som er skyld i bylden + de to tænder som sidder ovenfor. Derefter er der høj risiko for, at han får problemer med nogle af de andre tænder og også skal have hevet flere ud på et andet tidspunkt. Jeg er simpelthen så ked af det.
Indtil i forgårs spiste han alt hvad jeg gav ham og opførte sig normalt. Men efter besøget på hospitalet i går har han ikke villet spise noget frivilligt

Jeg har fået en ny tid hos dyrlægen på fredag, hvor jeg skal have taget en beslutning om hvad jeg skal gøre.
Jeg er simpelthen så ked af det fordi han stadig er så ung og vil ikke miste ham. Kom med alle jeres gode råd, har brug for at høre andres meninger - har aldrig stået i sådan en situation før. Tak.

-Line


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardiner 500 kr.
  • Connect washing machine and dryer to circuit 550 kr.
  • Installering af tørretumbler med lidt for kort ledning 500 kr.
  • Lukket for vand og fjernelse af radiatorer 2.000 kr.
  • Vaskemaskine pumper ikke vand ud 1.350 kr.
  • Samle 2 gaderobeskab. 2 dørs. 700 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  HJÆLP min kanin har fået en tandbyld, skal han aflives?
  • Line K
    Line K Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 1 Emner: 2 Svar: 8
    #2   13. jun 2012 Det er jo det man ikke kan sige noget om. Igen lyder det som om, at han vil få mange andre tandproblemer og vil skulle igennem en del andre operationer. Jeg sidder både og overvejer hvor svært det vil være for ham at komme igennem operationen, men også om han vil have det fint bagefter. Dyrlægen fra hospitalet fortæller, at risikoen vil være den samme som ved hunde og katte da han er specialist. Men jeg ved ikke om man kan byde kaninen den omgang - eller om det "bare" er noget han skal igennem. Umiddelbart lyder det som om, at han efter en måneds tid vil kunne blive "normal" igen, dog med lidt færre tænder. På sigt vil han så også få andre tandproblemer, hvilket gør at flere tænder skal hives ud - hvilket jeg er parat til at gøre for ham. Men som er blevet nævnt, ved jeg ikke hvor humant det er og om jeg blot gør det for min egen skyld uden at tænke på hvad der er bedst for kaninen?

  • #3   13. jun 2012 Jeg ville give ham fred. Det er meget svært for en kanin at komme sig efter sådan en operation, kaninens tænder er så vigtig en del af dyret at jeg ikke ville byde mine dyr at leve uden. Det er en rigtig hård beslutning men man bliver nød til at tænke på dyrets bedste.. smiley Jeg synes ikke at det er et værdigt kanin længere når han skal have opblødet mad og ikke engang kan spise af en gulerod.

  • #4   13. jun 2012 værdigt kaninliv*

  • #5   13. jun 2012 Tandbyld ses desværre ofte hos ældre kaniner..

    Jeg ville klart også aflive kaninen, da alt andet ville være synd.


  • Line K
    Line K Tilmeldt:
    jun 2012

    Følger: 1 Emner: 2 Svar: 8
    #6   13. jun 2012 Tak for jeres kommentarer. Er blevet mere afklaret med at aflivning er en okay udvej, selvom jeg ikke vil bryde mig om det. Jeg er stadig i fuld gang med at overveje hvad jeg skal gøre.

  • #7   13. jun 2012 du får tanker her fra!

  • #8   14. jun 2012 Jeg ville også aflive den selv om det er en hård beslutning.
    kæmpe kram her fra.


Kommentér på:
HJÆLP min kanin har fået en tandbyld, skal han aflives?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce