Ørkenrotte Nutmeg [ Himmelgnaver] 2009

434 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 4 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen gnaver er oprettet og stemt ind. Opret din egen gnaver

Ørkenrotte Nutmeg

Fødselsår:
2009
Størrelse / vægt:
Er faktisk lidt tyk, men han er også meget glad for mad. Alt der er spiseligt det ryger ned. Han har dog fået en løbekugle hvor det har hjulpet en del.
Temperament
Han er god som dagen er lang. Hans bror er den aktive og opmærksomme hvorimod han selv er den rolige og afslappede. Hans bror finder maden, og han æder det.
Nuggie, som han også bliver kaldt, kan godt lide at putte i ens hånd. og nyder det.
Tricks
Det samme som hans bror. Spise af hånd, kravle rundt på en, sidde og nusse sig i bold (er ikke så glad for at løbe) ;)
Stamtavle
Niks.
Køn
1,0 (han)
Bemærkninger
Bror til min anden ørkenrotte Black and white. De er totalt modsætninger til hinanden. :)

Han har skiftet meget farve siden han var lille. Dengang var han næsten rød, men nu er han rødbrun med sorte dækhår. Derfor han har meget skiftelig pels på billederne. De begge to er nogle små skønherlighed som jeg aldrig vil bytte for noget andet i hele verden.

Nu er begge nuggerne (som jeg kalder dem) blevet to år til juni 2011. De er blevet tykke, især Nutmeg er blevet rimelig tyk, og hans bror er blevet grå i stedet for sort. De er ikke nær så aktive, men er blevet mere afslappede og sover (stadigvæk) meget. Jeg har nu prøvet diverse landskaber til dem, men de de har været mest interesseret i har været ganske enkelt. En masse nye grene, nogle grankogler og ellers bare spåner, hø og en smule halm. De elsker det. Har ellers prøvet med diverse former for sand, men dette har ingen interesse.


Søndag den 22 Maj 2011 dør min elskede Nuggie.
En kat jeg passer, mens hun har killinger, flår buret af ørkenrotternes akvarie om natten, og får fat i ham. Jeg hører det først for sent, da han er død.
Tror min hjerte hoppede en ekstra takt over før det går op for mig at han er død og ikke kan reddes. Jeg sidder nu her og håber at hans bror klarer sig, selvom han nu er alene.
Kommentér på:
Ørkenrotte Nutmeg
Annonce