{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Kanin Voerladegaards Blue 2011

275 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen gnaver er oprettet og stemt ind. Opret din egen gnaver

Kanin Voerladegaards Blue

Fødselsår:
2011
Størrelse / vægt:
Blue er en stor og muskuløs kanin og vejer 2,7 kg
Temperament
Blue har det dejligste temperament man kunne ønske sig. Stille og roligt, men samtidig fuld af energi. Han er en kanin du kan sidde og kæle med i en time, rigtig sød og kæle med <3 Når vi går på stien kan han løbe super hurtigt og så bliver han meget ivrig. I starten dag jeg fik ham var han meget sky og genert og turde ikke komme hen til lågen, men nu kommer han lige så snart jeg kommer. Men alt i alt stille og rolig.
Tricks
Han er hopkanin og vi starter LL og LK, men her hjemme har han hoppet baner på middelsvær/svær og et enkel spring på elitehøjde.

Når jeg holder hånden på hans ryg og siger ned, så ligger han sig ned.
Når jeg prikker på kanten af buret så han hører det stiller han sig op og kigger.
Stamtavle
Blue er teddy/løvehoved
F: Alaska
M: Chilli
Køn
1,0
Bemærkninger
Blue i daglig tale kaldt blå er noget af det sødeste jeg er kommet ud for. Jeg fik blå hjem sammen med hans søster d. 27/12 2012, da de var næsten 2 måneder gammel. Født den 5 November 2011. Det var første gang jeg fik kanin, så en super god start med en sådan sød kanin. I starten var blå meget sky og genert og turde ikke komme det nærmeste og sad altid i det fjerneste hjørne. Det blev der selvfølgelig arbejdet med og i dag er han den mest imødekommende og kælende kanin.
Hvis der er noget Blue er bange for så er det hunde. Vi går nogen gange tur på stien, hvor der kan risikere at komme hund. Han går helt i panik og farer rundt og sig selv, når der kommer en, så synd <3 Vi har været sammen et år og 3 måneder og jeg kender ham ud og ind. Det er skønt. Vi starter stævner en gang i mellem, men der skal startes en masse når udendørssæsonen begynder. Han er jo en han og nogen gange har han snust mere til gulvet end at hoppe. Det skal der arbejdes på og er sikker på at han nok skal få det lært og vi skal nok blive gode! Han er kommet til at betyde en del for mig og jeg elsker ham rigtig højt og er min bedsteven. Jeg elsker dig Blå <3

*Flere billeder vil komme*
Kommentér på:
Kanin Voerladegaards Blue
Annonce