{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Kanin Birkegades Sofus 2012

1.075 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen gnaver er oprettet og stemt ind. Opret din egen gnaver

Nathalie O
Kvinde | 28 år | Oprettet: 12. sep 2012


Kanin Birkegades Sofus

Fødselsår:
2012
Størrelse / vægt:
Ikke vejet eller målt.
Temperament
Sofus er en meget sød, kælen, glad og tillidsfuld kanin, men jeg tror også at det var fordi han kom fra en rigtig god avler. Nr. 2 dag spiste han af min hånd. Han er en meget rolig kanin, som ikke bliver let bange. Han er meget nysgerrig og snuser til alt. Han minder lidt om hund <3
Tricks
Ingen endnu.. Men regner med, at det kommer! Og så skulle han gerne blive en hopkanin, men vi tager det stille og roligt(-: Han er jo kun 12uger..
Stamtavle
Dværgvædder. Født 27 juni.
Mor Line
Far Novak
Køn
Han(-;
Bemærkninger
Jeg købte Sofus ved en rigtig god avler, hvor alle kaninerne havde det rigtig godt!
Nå, men nu til Sofus, hehe:) Jeg tror, at Sofus er en klog kanin; Han har fået sådan en bold hvor han skal få lidt mad op gennem et lille hul. Det er jo lidt svært, at få maden på spåner, derfor (tror jeg) har han selv rullet bolden op i sit lille hus, hvor det er lettere at få fat i. Sofus er en virkelig sød kanin, og vil meget gerne have opmærksomhed hele tiden. Ham bliver mere tam for hver dag, og hopper selv op i mit skød nu<3 I dag (7/10) gav jeg ham selen på og det sagde han ingenting til. Han elsker, at hoppe rundt. Han undersøger og snuser til hver eneste ting:-)

Man kan sidde ude ved ham i evigheder, fordi han er så dejlig, sjov og kælen, så man keder sig aldrig!*-:
Håber han bliver en god hopkanin, men han har været god til at hoppe over ting i hans bur (f.eks. mine ben, hvis de lige var i vejen, hæhæ) Selvom jeg ikke har haft ham i så lang tid betyder han allerede utrolig meget!<3
Kommentér på:
Kanin Birkegades Sofus
Annonce