Opfostring af harekillinger

6.295 visninger | Oprettet:

Jeg er medlem i det færøske dyrenes beskyttelse, hvor jeg bla. tager mig af hare killinger i 2011 havde jeg 2 harekillinger at tage mig af.
En af grundene til at jeg passer på harekillinger, er at jeg synnes det er så syndt for de harekillinger, som bare sådan bliver samlet op af folk, fordi folkene tror at deres mor har forlad dem, eller at harekillingen er faret vild, eftersom at den sider helt alene. Så jeg har tilbudt at opfostre dem, så jeg kan være sikker på at de får den rigtige mad og at alle behov er dækkede, så de kan komme ud i naturen igen.
OBS!!! KOPIERING FORBUDT! ER TRÆT AF AT FOLK KOPIERER MINE BILLEDER!!!

Kommentér på:
Opfostring af harekillinger
  • Jonna B
    Jonna B Tilmeldt:
    maj 2017

    Følger: 1
      16. maj 2017 Vi tror vi har en harekilling. Den fandt vi i haven, hvor den sad forkommen og afmagret i vores klematis. Vi tog den ind og har givet den flaske med mælkeerstaning til kattekillinger og den trives. Den spiser nu græs og mælkebøtter. Men hvornår kan vi sætte den ud igen og hvor sætter vi den bedst ud?

  •   6. nov 2013 smiley
    Godt der er nogle til at tage sig af de dyr folk tolker på en forkert måde smiley


  •   6. nov 2013 Men det er meget svært at få dem til at overleve. De lever oftes kun i 13-21 dage, og så ligger de pludselig døde.

  •   6. nov 2013 Den ene gjorde, hvor imod den anden måtte aflives da den højst sandsynligt havde slem hjerne rystelse, og dens ene bagben var nok brækket.
    Men har haft et par stykker mere, både i år og sidste år, og de lever nu livet som fri hare smiley


  •   3. okt 2013 overlevede de? smiley

  •   29. jan 2012 Det lyder fornuftigt nok. Jeg var også ret bekymret omkring sygdomme, men vi har desværre ingen vildtplejestation på Færøerne og jeg har et lidt for blødt hjerte når det kommer til dyr, så jeg forsøgte at være så renlig som muligt og ikke komme i kontakt med mine andre dyr lige efter at jeg havde sidet med ungerne. Især med den helt syge unge.

  •   29. jan 2012 Årh den lille musser. Jeg fik jo også en killing, men han blev hentet af vildtplejestationen for jeg turde ikke passe ham mht. sygdomme der kunne smitte kaninerne smiley

  •   10. dec 2011 Nej, det er lidt langt derfra (: Der er rigtig mange harer på Færøerne. Og det er ikke mig der finder harekillingerne. Jeg er nemlig imod at samle harekillinger op. De bor jo ude uden sin mor det meste af dagen. Kun om aftenen kommer deres mor tilbage for at give dem at die. Så man skal ikke samle dem op. - Deres mor har jo ikke forladt dem. Men når de nu er blevet taget op af mennesker, så kan jeg ikke andet end at tage i mod dem, og forsøge at opfostre dem så de kan komme ud i naturen igen (:

  •   10. dec 2011 Aha, okey... For jeg har familie i Kollafjordur, og de har også engang fundet et kuld harekillinger, det kunne jo godt tænkes at du måske havde fundet den i nærheden...

  •   10. dec 2011 Men den anden harekilling blev fundet i Eysturoy.

  •   10. dec 2011 Den blev fundet i et af bjergene rundt omkring Tórshavn. Det bjerg som er mellem Tórshavn og Hanvadal.

  •   9. dec 2011 Hvor er det bare godt du er med i det færøske dyrenes beskyttelse!!
    Der skal jo også være nogen til at tage sig af dyrene deroppe! smiley
    Hvor havde de fundet harekillingen? Altså i hvilken bygd?


  •   9. dec 2011 Åh hvor er det sødt, den er bare vild nuttet :')
    Synd den døde smiley


Annonce