{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Removal of mattress and Bed frame - already dismantled. 700 kr.
  • Ophæng af: gardinskinner, 2 x tv, væghængt vasketøjs-kasse 1.500 kr.
  • Opsætning af loftslamper 600 kr.
  • Samling af møbler 1.200 kr.
  • Udendørs lampe re-montering 800 kr.
  • Murer arbejde 3.800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Kaninpels ud af Føtex
  • #3   9. mar 2011 NEJ støtter ikke ANIMA,

  • #4   9. mar 2011 og hmm ja hvis jeg kunne komme til det solgte jeg gerne alt min kanin pels smiley har sådan ca 30 stk liggende til forberedning, men jeg slagter mine kaniner og bruger ALT på dem og de har det skide godt til det sidste smiley

  • #6   9. mar 2011 jes men tit og ofte opdigter anima nemlig historierne også selvom dyrene har det godt

  • #7   9. mar 2011 Meget være er denne video: (link fjernet)

    Jeg LOVER jer. Enten ser I den ikke færdig eller også stortuder I når den er slut!
    Jeg så den færdig da jeg mener man blvier nødt til at se sandheden i øjnene!

    Og ps. har skrevet under smiley


  • #8   9. mar 2011 Mia Møller: Det passer ikke, Anima viser kun sandheden! Lad vær med at udtale dig om noget, du tydeligvis ikke ved noget som helst om.

    Og kaninpels er alt kaninpels, også fra kina. Hvor det faktisk også tit er kattepels, der bare bliver mærket som kaninpels.


  • #9   9. mar 2011 Og hundepels sælges under rævepels hvis det er fra Kina. Og hundene som bruges fanges på gaden. Nogle har endda halsbånd på og er ejet.

  • #10   9. mar 2011 VEO NEJ Anima er en flok fuskere og nogle små løgnere de skulle satme nedlægges for kæft de levere kun en stor løgn

  • #11   9. mar 2011 Mia: Anima LYVER ikke. Men de pynter tit lidt på teksten og overdriver. MEN så burde BT, Ekstra Bladet, Se og Hør osv jo også nedlææges (;

  • #12   9. mar 2011 Hehe men det er jo også slemt nok at pynte på sandhenden, men jo vil gi dig ret at bt og eb er værre smiley

  • #13   9. mar 2011 Giver mia ret de viser alt for meget som er flere år gammelt og hvor der ER lavet om på tingene.... desuden så viser de KUN alt det dårlige men hvor bliver alt det gode af? Hvorfor er der ALDRIG nogle billeder eller videoer der fra?

  • #16   9. mar 2011 Signe - øhh ja det ved jeg godt det er det de er lavet for!! men prøv at lige at læse de beskeder igennem som er skrevet her, indtil vidre folk har set denne ene video og nu skal det så ud af føtex?!.. de får jo nok også pels som er fra gode og seriøse avler som slagter deres dyr og hvis de ikke kan bruge pelsen så sælger de den derfor skriver jeg som jeg gør!!

  • #17   9. mar 2011 okay undskyld for stavefejl kan da bare ikke ramme de rigtig taster i dag :O..

  • #18   9. mar 2011 Pelsdyr i DK har det udemærket...

    Veo:
    Ved du godt, at flere af dem i toppen af Anima er dømt for at lukke dyr ud?
    Ved den sidste store "aktion" de lavede på vegne af OperationX, blev en hel farm af mink konstateret syge, og måtte nedlægges, fordi idioterne ikke havde styr på hygiejnen.
    Anima har formået at vise en ræv fra en farm, der havde det elendigt. Eneste problem var bare, at det er 15 år siden den farm havde ræve.
    Det er desuden blevet bevist, at flere af de billeder Anima bruger, er genbrug fra en stor aktion i Norge, hvor man havde rigtig mange falske billeder med.

    Og her ud over er folk i Anima jo ikke dumme. De ved hvornår der er bidskader mv. på de dyr der bruges til pels, så de filmer naturligvis kun når der er skader på dem, selvom alle neutrale undersøgelser peger i en helt andet retning af hvad Anima siger.

    Anima er desuden medvirkende til at chinchillaer nu skal til at have hø de kan lave huler af, og i det hele taget bare en masse urealistiske ting på chinchillafarme.
    Tusind tak for det. I ødelægger totalt vores muligheder for at få mere info om sygdomme samt vores muligheder for at have sunde bestande, der ikke er voldsomt indavlede, som man f.eks. ser i England, hvor pelsfarme er blevet ulovlige.

    At Anima kun viser sandheden, er kun noget man kan tro 100% på hvis man er blevet hjernevasket af deres propaganda!


  • #19   9. mar 2011 Jeg vil rigtig gerne have et dokomenteret link om folk fra anima der lukker pelsdyr fri for det har jeg aldrig hørt om

  • #20   9. mar 2011 pia - uh ja det husker jeg godt det med mink perioden. det var jo helt vildt som det gik til bagefter!. at man er i mod pels er en ting men at begynde at bryde ind på andre gårde som er hegnet inde og sat skilte op osv hvor man så lukker dyrene ud i fri natur det er jo simpelhen for åndsvagt!!

  • #21   9. mar 2011 Vegetaren:
    Jeg skal se om jeg kan finde det, men ellers kan du jo selv prøve at søge på google. Der var en lille bitte smule om det, i forbindelse med mink-tingene. Desværre blev det aldrig rigtig til noget, da man fra pressens side valgte at bringe alt Anima materiale gratis, mens Kopenhagen Fur selv måtte punge ud med deres information...

    Men politikerne er da endelig begyndt at stille spørgsmålstegn til Anima:
    (link fjernet)

    Her er der lidt om en, der efterforskes for ulovlig indtrængen/indbud:
    (link fjernet)

    Nu har jeg søgt rundt i 20 min. men kan ikke finde artiklen.
    Men der var noget med at en af dem der sidder i toppen af Anima tidligere er dømt i forbindelse med at lukke dyr ud.
    Hvor vidt det var da han var i Anima skal jeg ikke kunne sige. Men det er jo ikke super heldigt at man vælger at hive en ind, man ved begår ulovligheder for at få sit budskab igennem.

    Selvtægt kan aldrig blive i orden. Slet ikke når man er så stupid at man sætte dyrs liv overstyr.


  • #22   9. mar 2011 FKH:
    I det hele taget er det med at være mod pels bare stupidt.
    Hvis man nu havde ordentlige argumenter, så kunne jeg fint følge det. Og der er helt sikkert også individer der er nogle komplette idioter, og aldrig skulle have haft dyr.

    Men der er en grund til at DK ofte bliver omtalt som havende verdens bedste pelskvalitet.
    Hvis der er bidmærker i et skid, så nedsætter det prisen. Det kan ses tydeligt hvis et dyr har bidskader, på skindsiden.
    Hvis dyrene ikke går under gode forhold, bliver kvaliteten af pelsen forringet væsentligt.
    Hvis de aflives i en meget stresset situation, kan det ligeledes ses på pelsen.

    Så ja, vær endelig imod pelsavl. Det er folk i deres gode ret til, men det mindste man kunne gøre, var da lige at hive fat i folk der laver uvildige undersøgelser.
    Der er f.eks. adfærdsbiologer rundt om på universiteterne man kan hive fat i. De går ikke og skriver noget til fordel for hverken den ene eller den anden. De kigger på dyrene, og siger så hvordan tingene kan optimeres, inden for rimelighedens grænser, men hvor dyrene har det godt.

    At nogle pelsavlere og regeringen så ofte vælger totalt at overhører hvad de når frem til, det må ligge for regeringens regning. F.eks. kunne ræve farme have været fine, vis man nu havde givet dem mere plads, men i stedet beslutter ministeren at loven skal laves på en sådan måde, at samtlige farmere har mulighed for at undgå de nye forbedringer, og så søger alle naturligvis om det. Jo mindre plads dyrene skal gå på, jo flere dyr har man plads til.
    Så det er ikke altid så lige til, at sige at pelsavlerene er onde, eller nogle andre er onde.

    Men det kræver jo man gider sætte sig ind i det (ikke rettet mod dig, mere mod div. dyreværnsorganisationer), frem for bare at kæfte op.


  • #23   9. mar 2011 pia - hehe tager det ikke i mod nogle kratik imod mig har selv pels og skind for den sag skyld, har også givet pels i gaver så jeg kan hvis ikke sige jeg er i mod det ;)..

    har selv været ude på en mink farm for at se hvordan de holdt dyrene osv. og jeg blev helt vildt over resket over hvordan de gik og blev passet (på den posetive måde self.) for det er SLET ikke på samme måde som man ser i tv.. self. var der perosner som var vildt i mod det og var neative allerede fra vi tog fra skolen af og hvade set sig sure på det osv. og da de så så der lå en død en i buret var de jo helt oppe og køre over det for ihh og åhh det var jo det rene dyreplagerig at den lå der?.. jeg tænke at det kunne ligeså godt være ude på mit arbejde at det var sket for der kunne da godt ligge en død pattegris som ikke var der for 10 min, siden.. jeg var godt nok også negativ på de personer da vi tog der fra for man blev i vildt dårlig humør af dem og det måtte jo heller ikke have været en ra følelse for ejen af farmen..

    men giver dig ret i at man skal sætte sig ind i tingene iden man fare op.


  • #25   9. mar 2011 Anima lukker ikke mink ud. De kan ikke tage ansvaret for hvad enkelt personer som så er medlem af Anima gør. Der er stor forskel på om det er Anima som organisasion som gør det eller enkelt personer i Anima.

    Om man er for eller imod at Anima trænger ulovligt ind for at skaffe beviserne kan man altid diskuterer. Jeg er egentligt imod den ulovlige indtrængen, men har svært ved at se hvordan man ellers skal skaffe beviserne.

    Du får ikke bare lov til at komme på besøg hos en mink avler eller andre slags avlerer som har noget og skjule og hvis ikke du har været ved den pågældende så er det jo altså påstand mod påstand....



  • #29   9. mar 2011 Jeg har været på en minkfarm. Og der havde dyrene det umiddelbart fint, men jeg mener bestemt ikke det er iorden. At havde mink i så små bure er bare IKKE iorden. Stakkels dyr.

    Jeg ser dog lidt anderledes på kaninpels. Men ellers, pels er noget svineri, og jeg er medlem af anima smiley


  • #30   9. mar 2011 Sortfod:
    Hvordan kan det kun være enkeltpersonerne man skal se på, når de siger at de gør det på vegne af en organisation?
    Så er det jo heller ikke nynazisme man skal angribe, når der sker problemer, det er de enkelte personer.
    Hvis man har en person i ledelsen, der er dømt for noget ulovligt, der har med det at gøre man står for, så må man sq mande sig op og få personen ud af vagten. Bare se på Birthe Røn. Hun er lige røget ud af vagten, pga. en masse ting, der får hele regeringen til at se dårlig ud.

    Men nu er det jo flere gange bevist at de kan finde på at manipulere med billeder, eller bruge billeder af skadede dyr.

    Og så er vi igen tilbage ved, at hver gang folk trænger ulovligt ind, så er der en reel risiko for at samtlige dyr bliver smittet, og så er vi ud i at en hel bestand skal slås ned.
    Men det er jo okay, så længe vi ser hvordan de har det...?


  • #31   9. mar 2011 Edita:
    Det med trådnet er både ondt og godt.
    Det er korrekt at det kan være problematisk at det går direkte på trådnet. Men på den anden side, hvis der er fast bund, er der større omkostninger med rengøring, og sygdomme kan nemmere få fat.

    Jeg ved at der kører forsøg med at have en hylde eller et rør i deres bure. Det er muligt der også er ved at komme regler på området mht. sådan noget, da det tilsyneladende hjælper i positiv retning. Man har set på alm. bure vs. bure med tilbehør, og så kigget på bidskader i de færdige skind. Der skulle være færre bidskader når der er tilbehør. Det betyder jo også en øget indtægt for avlerne at sætte noget ind til dem så.


  • #33   9. mar 2011 Nu arbejde jeg selv for Anima og "toppen af Anima" er mine venner. Så jeg tror da nok, jeg ved mere om hvad der foregår end jer!

    Anima lukker ikke mink ud, de bytter ikke rundt på nogen dyr, eller gør noget som helst andet, der kan skade dyrene. Det er jo en dyreretsforening. Og en meget etisk forening, der er sgu intet fusk.

    Anima har selv filmet mink og ræve på danske farme sidste år, så det er bestemt ikke gamle film fra andre lande.



  • #34   9. mar 2011 Veo:
    Det er jo direkte løgn at der ikke var fusk med!


  • #35   9. mar 2011 Edit:
    Jeg tror heller ikke at det er optimalt med trådnet.
    På den anden side, har mange produktions dyr det meget bedre end almindelige kæledyr.

    Der har været tale om at mink skal have større forhold, og fri adgang til vand.
    Men en ting er hvad dyreværns foreninger og organisationer når frem til, med deres - ikke just - uvildige rapporter, en anden er hvad forskerne når frem til.
    Men som sagt har farmerne ofte problemer med at komme ud i medierne, og det kan vel ikke undre nogen, at når agendaen er at få noget forbudt, så vil man naturligvis kun vise ting der er farvet af egne holdninger, eller decideret gå ind og tolke på rapporter, frem for at sige hvad der reelt står i dem.


  • #36   9. mar 2011 Pia: Øh nej.

  • #37   10. mar 2011 Veo:
    Så er det jo sjovt at politiet har fundet frem til at man har brugt falske billeder. Og så var der jo lige det eksempel med ræven jeg nævnte, hvor de ikke har haft ræve de sidste 15 år.

    Men det er vel politiet der lyver?


  • #38   10. mar 2011 Veo - hvis der ikke er fusk med hvorfor kom det så frem i medierne om at de billeder ikke var helt sande? jeg undre mig bare..

  • #39   10. mar 2011 FKH: Hvis pelsdyrene har det godt, hvorfor kommer det så frem i medierne at de har det dårligt ? Undre mig bare..

  • #40   10. mar 2011 Veo:
    Synes du ikke du snakker rimelig meget uden om?

    Ud over det, så er der jo brodne kar i alle brancher. Ikke kun inden for produktionsdyr.

    Jeg synes det er fint at man har en holdning, og det er fint man står ved den. Men det er ikke i orden når man prøver at pådutte andre ens holdning, og i samme åndedrag lyver dem lige op i hovedet, for at få dem over på ens side.

    Hvorfor tror du egentlig det var Anima pludselig ikke kunne få statsstøtte mere? Det var lige præcis fordi organisationen jævnligt er med til at lave ulovlige ting.


  • #41   10. mar 2011 Veo - hvor kom det lige fra? jeg snakker om at der blev om talt i medierne at anima brugte billeder og videoer som ikke var helt sande eller flere år gamle.. men som der biver sagt flere gange så er det sandt det ikke er alle som holder kravene og hvis du / i ser det jamen så meld det dog!! men kan da også lige vende den om hvorfor kommer det frem i medierne at de ældre mennesker ikke får den hjælp de behøver? så fordi der er nogle som ikke kan finde ud af at hjælpe folk jamen så skal alle hjemmepeljer nedlægges og de ældre jamen de må da bare få familien til at passe dem for hjemmeplejen kan jo ikke finde ud af at hjælpe dem?

  • #42   10. mar 2011 Ja, jeg fatter stadig ikke al den fokus på sådan noget her, men at at dem der påstår de brænder for dyr, tilsyneladende er græsk katolske når det kommer til hold og opdræt i de private hjem.
    Der er det helt fint at dyrene bliver misrøgtet, voldavles eller hvad folk nu kan finde på. For det giver jo ikke en god historie i medierne.


  • #43   10. mar 2011 FKH: Dumt spørgsmål giver dumt svar.

    Pia: Anima får stadig statsstøtte, de vandt sagen.
    Nej Anima laver ikke jævnligt ulovlige ting. Det eneste har været at filme mink på privat grund. Hvilket har ført til afsløring af forfærdelig dyremishandling. Alle farmene, der blev fundet dyremishandling på er blevet meldt og flere af dem dømt.


  • #44   10. mar 2011 Veo - hvad var der lige dumt ved mit spørgsmål? For det kan jeg da virkelig ikke se.

  • #45   10. mar 2011 Diskussionen kørte over på at Anima fik en masse frem i medierne, som folk mente ikke var sandt.

    Og så kommer du med argumentet, at der er blevet vist noget negativt om Anima i medierne, så det må være sandt.

    Hvis du bruger det, at noget er kommet i medierne, som at noget er sandt. Så er er dyremishandlingen på minkfarmene som bliver vist i medierne jo også sande.


  • #46   11. mar 2011 Veo:
    Du er fuld af løgn... Længere er den vist ikke


  • #47   11. mar 2011 Pia: i denne sammenhæng passer "det man siger er man selv" ret godt. smiley

  • #48   11. mar 2011 Stald risskov hvad er forskellen på om kan købe pels fra dyr som så bliver slagtet først eller om man går ud og køber en læder sofa som kommer fra en ko?

  • #49   11. mar 2011 Nu debatten er kørt hen på Anima, vil jeg bare lige nævne, at jeg synes det er en organisation der har skudt sig selv godt og grundigt i foden... Jeg tror på, at de i bund og grund har nogle rigtig gode udgangspunkter, men måden de fremfører dem på er simpelthen sså latterlig og svær at tage seriøst, at jeg idag har meget lidt respekt for Anima.

  • #50   11. mar 2011 Veo - hvis det hele er sandt som anima har billeder osv af hvorfor blev det så bevist at de ikke var helt sande eller de var flere år gamle?

Kommentér på:
Kaninpels ud af Føtex

Annonce