976 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 4 Svar

Stine P
Stine P
Tilmeldt:
9. okt 2015
Følger: 1 Emner: 2 Svar: 2

Overfodrer jeg min Rex ??? Overfodrer jeg min Rex ???

Hej alle.
Min Rex der er snart 5 måneder har en gevaldig appetit.
Når jeg Googler mængden hun skal ha at spise hver dag, stemmer det slet ikke overens med hvor meget hun giver udtrykt for at hun skal ha'.
"45 gram skal en voksen rex ha'." Det er jo nærmest ingenting.
Hun får 200 gram mega godt kornfrit kvalitetsfoder hver dag. Og når hun får mad så kaster hun sig over det som havde hun aldrig fået mad før..
Hun spiser dobbelt så meget som min kærestes datters dværgkanin, men hun er jo altså også noget større end den og vokser stadig.
Hun løber frit i stuen hver dag, men er indekanin og tit ligger hun bare og feder den, helt udstrakt på et tæppe.. Og hun ser ikke overvægtig ud, men hun mangler bestemt ikke noget!!

Så mit spørgsmål er:
Hvor meget spiser jeres Rex'er eller samme størrelse kaniner?


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Gardinstang i soveværelset 600 kr.
  • Ophængning af lamper og spejl. 650 kr.
  • Samle det sidste af min jysk seng😂mangler meget lidt 720 kr.
  • Samle to små kommoder 450 kr.
  • Ophæng skab på lille badeværelse 400 kr.
  • Reparation af vandvarmer i kolonihave7 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Overfodrer jeg min Rex ???
  • #1   3. nov 2015 Der er ikke rigtig andet at gøre, end at se på din kanin. Der kan være stor forskel på, hvor meget foder de skal have.

    F.eks har jeg selv to dværgvæddere, samme alder, samme vægt, begge udekaniner, men den ene har brug for væsentligt mere foder, end den anden, for at holde huld, da hun helt generelt har et højere aktivitetsniveau. Hun bevæger sig mere i buret, og når hun er i løbegård, end den anden.

    Så kig på din kanin, hold øje med, at den ikke bliver hverken for tyk, eller for tynd, og juster fodermængden efter behov. Mine skal f.eks som regel sættes op i foder, om vinteren, da de skal bruge mere energi, for at holde varmen, hvorimod de får mindre i de varme sommermåneder, da de her er mindre aktive.

    Her snakker jeg forresten kraftfoder, altså pillerne. Hø skal de altid have ad libitum, og mine får en portion frisk grønt dagligt. Men det er kraftfoderet der justeres på, hvis kaninen har for lidt, eller for meget huld.


  • #3   4. nov 2015 Det afhænger fuldstændigt af dit foders energiindhold. På traditionel vis kunne sådan en kanin klare sig med 30-40 gram "rigtigt" kraftfoder, suppleret med grøntfoder og/eller rodfrugter samt rigeligt hø og halm.
    Foderet bliver ikke bedre af at blive smadret i småstykker og underkastet industriel behandling og tørret - men det bliver meget dyrere af det.


  • Stine P
    Stine P Tilmeldt:
    okt 2015

    Følger: 1 Emner: 2 Svar: 2
    #8   19. jan 2016 Hej alle jer der har været så søde at skrive.
    Jeg fik aldrig skrevet tilbage, men brugte skam jeres gode kommentarer!
    Jeg skar ned til halvdelen eller lidt under. Og hun begyndte så, efter nogen frustration, at spise af høhækken og det er nu standard..

    Så et mega forsinket tak for hjælpen ☺☺☺☺

    Opdrætteren kaldet hende for "Röhn" farvet.. Aner ikke hvad det betyder, men det er så hende 😀


  • #9   20. jan 2016 Rhön er den tyske betegnelse for det, som vi kalder sort/hvid japanerfarvet.

Kommentér på:
Overfodrer jeg min Rex ???

Annonce