{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.934 visninger | Oprettet:

Marsvin: Hvor meget mad? {{forumTopicSubject}}

Vores to prinsesser er blevet for tykke. De har rundet de 1.300g, men er nu nede på 1.225g. Den ene puster og stønner, når hun skal klø sig, så nu er det på tide, at de kommer lidt på skrump!
Vi startede med at skære ned på foderpillerne, så de kun får 40-50g ialt til deling fordelt på 2x dagligt. På posen står der 30-50g pr. snude! De får: "Mr. Johnsons Advance Guinea Pig" smiley
De har indtil nu fået gulerødder ad libitum suppleret med broccoli/hvidkål/peberfrugt alt sammen fordelt på 3-4x dagligt smiley Det er sjældent de får frugt!
Vi har nu sat dem ned til 150g grønt pr snude. Men nu overfalder de maden og grøntsagerne, når de får det! Så nu føler jeg, at vi sulter dem for meget smiley
De har fri adgang til lækkert urtegræshø.
Nu er spørgsmålet: Er det det rigtige sted vi sparer? Har vi skåret for meget ned? Er det det rigtige vi gør?
I får lige et billede af deres nuværende dagsration af grønt til deling smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring af Lejlighed/Værelse 1.500 kr.
  • Utæt dør/dør binder 1.500 kr.
  • Ophæng af gardiner og fladskærm 500 kr.
  • Skift af tag 4.500 kr.
  • Opsætning af rullegardin, plisségardin, hattehylde og spejl 800 kr.
  • At smitte gaskomfuret til genbrug. Tager den ned fra 5. sal. 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Marsvin: Hvor meget mad?
Kommentér på:
Marsvin: Hvor meget mad?

Annonce