Det bedste hø du kender Det bedste hø du kender
Min kanin spiser for lidt hø og det har han altid gjort og vi har prøvet mange mærker, men så fandt vi gudskelov noget hø som en 85 årig dyrehandler solgte, men hans dyrehandel er nu lukket??Hos dyrlægen har vi købt profibre men dem spiser han ikke den bisse? så jeg må opløse det i vand til en grød og så give det på sprøjte. Han har haft et hårdt liv siden august hvor han blev opereret og nu har tandspidser gjort at han i samme periode har været i narkose 3 gange.
Har talt med dyrlægen om vigtigheden af hø. Han har hø på begge etager i buret, i stuen har han hø i en kattebakken og der er også en masse hø under sofaen på altanen, så han burde blive fristet af hø så mange steder.
jeg ved godt at hø er tørret græs, men jeg kan bedst lide det hø som stadig ser flot,fint og grønt ud og som ikke støver eller hvor der er meget fnuller'
Har du et hø mærke som er mega godt og som dufter skønt og som man kan købe hos en dyrehandel mellem Glostrup ogog Karlslunde eller som kan bestilles på nettet.
Hilsen
vinnie
apr 2010
Følger: 10 Følgere: 59 Gnavere: 15 Emner: 48 Svar: 1.534
(link fjernet)
De har også tørret grønt og urter m.v. generelt, som måske kunne være tiltalende og appetitvækkende og vil også være sundt for ham.
apr 2010
Følger: 7 Følgere: 6 Gnavere: 12 Emner: 27 Svar: 175
feb 2014
Følger: 15 Følgere: 14 Gnavere: 1 Emner: 5 Svar: 101
Har du prøvet det?:)
feb 2014
Følger: 15 Følgere: 14 Gnavere: 1 Emner: 5 Svar: 101
apr 2010
Følger: 10 Følgere: 18 Emner: 22 Svar: 2.752
Jeg bestiller så via sms, og der er levering i storkøbenhavn første søndag i måneden.
feb 2014
Følger: 15 Følgere: 14 Gnavere: 1 Emner: 5 Svar: 101
skovly tager først nye kunder ind på urtegræshø til Juni
apr 2010
Følger: 10 Følgere: 18 Emner: 22 Svar: 2.752
apr 2010
Følger: 13 Følgere: 71 Gnavere: 28 Emner: 77 Svar: 4.995
sep 2012
Følger: 12 Følgere: 24 Emner: 68 Svar: 296
Jeg har prøvet utrolig mange ting for at få ham til at spise mere hø. Jeg har fastet med foder i 5 dage efter aftale med min dyrlæge og kun kørt vand og hø efter 5 dage havde han tabt 150 gram og havde kun spist meget lidt.
Det eneste Nico kan lide er basilikum, mælkebøtteblade , kløver, indimellem æble. Så kan han lide rugbrød, mælkebøtterødder og det er dét
Jeg har taget hele listen fra "tillykke med din nye kanin" og givet Nico alt fra listen.
Tusind tak for de mange svar jeg vil prøve dem alle og vente på urtegræshø
apr 2010
Følger: 16 Følgere: 215 Gnavere: 31 Emner: 53 Svar: 1.080
I Køge er der massere af godt hø, som stadig ser "friskt" ud
Jeg bruger selv den store pose (5kg) fra Fit&Fun, sim er enghø, det er mine kaniner vilde med, i forhold til det man kan købe hos landmanden
apr 2010
Følger: 260 Følgere: 253 Gnavere: 7 Emner: 45 Svar: 470
sep 2011
Følger: 53 Følgere: 53 Emner: 10 Svar: 281
Efter sigende, har de rigtig godt hø her: http://shop.klaken.dk/ det er vist ikke så langt fra dig
sep 2012
Følger: 12 Følgere: 24 Emner: 68 Svar: 296
Handler tit i maxizoo og har prøvet fit and fun og her tjekker jeg alle poserne sidst var der 10 for at finde den som er mest grøn. Nico spiser det men stadig ikke særlig meget. Udover dette så er det eneste produkt fra maxizoo som han spiser lidt af og indeholder peppermint og det er et vitakraft produkt hvor serien hedder natura plus.
Han får også foder med mint smag han får burgess Excel da jeg forsøgte med burgess Excel med oregano der spiste han intet så det fik veninden med 5 kaniner hun har fået meget herfra i tidens løb:-) han får også rabbit royal altså jeg blander burgess Excel med rabbit royal men jeg sorterer rabbit royal for de ting Nico alligevel ikke spiser og de dele af foderet som er fedtet netop for at han ikke skal få en for fed kost.
Har også prøvet.
Har også prøvet vitapol Siano men kvaliteten er simpelthen for svingende man kan få en frisk pose som Nico spiser rimeligt af for at åbne den næste pose som er tør og støvende og Nico nægter at spise det.
Til Sanne du er den første jeg har hørt som har samme problem alle andre har sagt det er da mærkeligt det har de aldrig hørt før og han er da en mærkelig kanin.
sep 2012
Følger: 12 Følgere: 24 Emner: 68 Svar: 296
Man skal hente det i København 1gang om måneden hvordan foregår det altså har de et lokale eller handler man fra bilen og hvor præcist foregår det henne i København. Hvis jeg nu havde haft en normalt hø spisende kanin hvor meget skulle jeg så bestille, så det holdte en hel måned. Jeg kunne jo være heldig at Nico elsker det lige så meget som jeres kaniner gør fra hø fra Skovly-
sep 2012
Følger: 12 Følgere: 24 Emner: 68 Svar: 296
Hvis der er en af jer faste Skovly kunder som normalt bestiller en given mængde, men hvor der er opstået en eller anden hændelse som har gjort at du denne gang kun skal have halv portion, så vil jeg gerne købe det fra dig.Men forstår godt hvis du ikke har lyst til at være mellemmand. Det ville bare være fedt at prøve urtegræshø, for det er frustrerende at jeg ikke kan finde noget hø som han vil nyde og som under kværningen vil holde tandspidserne i ave. Han har som tidligere nævnt haft en hård periode fra august. Han blev syg mens VI var på ferie. Han havde blæresten og tandspidser som var vokset ud til kinderne. dette betød at han skulle opereres og efterfølgende var han meget påvirket og jeg måtte fodre ham med critical care via en sprøjte. Først en måned efter var Nico i stand til at spise sufficint. Men da han ikke selv brugte tænderne da critical fare jo bliver til en grød så var der ikke meget slitage af tænderne og så måtte han igen bedøves og igen måtte han suppleres fordi han i 2 dage ikke spiser og hun drikker sparsomt. I tirsdage blev han så endnu engang lagt i narkose pga tand stifter og hjemme igen 2 dage uden frivillig spisning. Han har grene men bider ikke i dem. Han er dog glad for dental sticks til kaniner, men som dyrlægen sagde, så ville hø have en meget gavnlig virkning.
apr 2010
Følger: 13 Følgere: 71 Gnavere: 28 Emner: 77 Svar: 4.995
apr 2010
Følger: 10 Følgere: 18 Emner: 22 Svar: 2.752
Bor man udenfor storkøbenhavn - ikke Fyn/Jylland - så mener jeg at huske at de ikke kører hver måned, så der må man lige høre dem hvordan skemaet er v
feb 2014
Følger: 15 Følgere: 14 Gnavere: 1 Emner: 5 Svar: 101
feb 2014
Følger: 15 Følgere: 14 Gnavere: 1 Emner: 5 Svar: 101
apr 2010
Følger: 10 Følgere: 18 Emner: 22 Svar: 2.752
apr 2010
Følger: 260 Følgere: 253 Gnavere: 7 Emner: 45 Svar: 470
feb 2014
Følger: 15 Følgere: 14 Gnavere: 1 Emner: 5 Svar: 101
Jeg ringede til Josephine, hun fortalte smutvejen;)
feb 2014
Følger: 15 Følgere: 14 Gnavere: 1 Emner: 5 Svar: 101
sep 2012
Følger: 12 Følgere: 24 Emner: 68 Svar: 296
Hun fortæller som stald sarbo skrev at de sælger engros til Brogården som videresender til en masse små foderstoffer.
centrum dyrehospital i Istedgade, Pippi i City 2 og i Ringsted får også urtegræshøet. HF butikken i Hårlev som Josephine tror at de har internet handel af høet og som den sidste forhandler som Josephine skriver om er Luxshoppen, så os som ikke kan handle direkte medSkovly har alligevel mulighed for at få deres urtegræshø
maj 2010
Følger: 2 Emner: 2 Svar: 29
og det er simpelthen en fornøjelse at se kaninerne gå ombord i det lækre velduftende hø .. sætter lige et link ind, hvis der stadig er nogen der mangler et godt hø-sted
http://www.dba.dk/mini-hoe-og-halmballer-smaa/id-1000942610/
Det bedste hø du kender