816 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 7 Svar

Marsvin, internat? Marsvin, internat?

Hej smiley

Da mit ene marsvin har fået en knude og skal til dyrlægen i morgen, må jeg nok desværre forberede mig på at hun højst sandsynligt skal aflives. Så kommer mit andet hunmarsvin til at gå alene,og jeg vil derfor gerne finde en ny burkammerat til hende hurtigst muligt hvis det bliver nødvendigt.

Det skal ikke være en der er alt for ung, så jeg tænkte på om der er nogen der kender til internater der har marsvin eller evt. nogen der viderformidler på vestsjælland?

På forhånd tak smiley


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Gardinstang i soveværelset 600 kr.
  • Ophængning af lamper og spejl. 650 kr.
  • Samle det sidste af min jysk seng😂mangler meget lidt 720 kr.
  • Samle to små kommoder 450 kr.
  • Ophæng skab på lille badeværelse 400 kr.
  • Reparation af vandvarmer i kolonihave7 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Marsvin, internat?
  • #1   26. feb 2014 jeg kender så desværre kun til internatet i rødovre, og her er det vist som regel kun fertile hanner.

    Har du prøvet at kigge hos opdrætterne i området?
    Det hænder at en pensioneret avlshun bliver solgt til kæl.


  • #2   26. feb 2014 Ja jeg har kigget på diverse opdætter-hjemmesider, men desværre ingenting der. Her hvor jeg bor er der ikke ret mange opdrættere i nærheden, og det opdræt hvor jeg købte begge marsvin eksisterer vist ikke længere - men ellers var det en god mulighed smiley

  • #3   27. feb 2014 Der er masser af marsvin også hunner på rødovre pt.

  • #4   27. feb 2014 Ok, tak- Rødovre er bare en times kørsel fra hvor jeg bor, men vil huske på det hvis jeg ikke finder en anden mulighed smiley

  • #5   28. feb 2014 Hvor bor du henne????

  • #6   28. feb 2014 En knude kan jo opereres væk smiley

  • #7   28. feb 2014 Jeg bor i en lille by, der ligger tæt ved Slagelse smiley
    Har dog fundet en hun nu, fik kontakt til en opdrætter hvor jeg allerede kunne komme forbi i dag, så jeg har fået den lækreste lille pige med hjem, som er det perfekte match til min egen.

    Beltane: Det kommer an på hvad det er for en knude, den her var meget stor og voksede hurtigt, så det ville blive en meget omfattende operation. Det viste sig også at være en væskeansamling, og dyrlægen kunne godt suge væsken ud. Jeg valgte dog at hun skulle aflives, fordi der var stor sandsynlighed for at knuden ville komme lige så hurtigt igen, og den kunne godt sprænge af sig selv. Jeg syntes det var bedre at hun blev aflivet og fik en stille og rolig død, frem for at rissikere at der gik hul på den mens jeg ikke var hjemme, så hun skulle lide i lang tid.
    Men pyh, det er altså en svær beslutning, og der er helt stille uden hende smiley


Kommentér på:
Marsvin, internat?

Annonce