{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
768 visninger | Oprettet:

usikker om Kastration virker (marsvin) {{forumTopicSubject}}

Det er ved at være tid til at marlene skal have sin kastrat fra os. Og fordi Toddys kastration gav meget bøvl er vi blevet enige om at hun får Prop som forløb uden bøvl.

Mht til Toddy var problemet at den testikel der blev fjernet var meget aflang og lå meget dybt(det tog også lang tid før den faldt ned) og dyrlægen er 99.9 procent sikker på hun fik det hele med.

De 2 drenge har gået sammen (med gitter i mellem da de ellers slås) og der gået 5 uger siden de blev snippet.
Dyrlægen forslog vi satte vores yngste hun (som også er søster) ned til Toddy og lod dem gå sammen i starten for at sikre at han ikke kan lave unger. (vores andre 3 er ALT for gamle til at få unger = for stor risiko).

og så lade dem gå sammen i ca.70 dage og se om der kommer unger eller ej. Hvad mener i er det bedste jeg kan gøre her??

Vi er ikke interesserede i at tilføje en hun mere. Ville i Tage chancen og sætte ham sammen med dem alle ,eller kun med søster?


Eller er der nogen herinde der gerne vil satse og lægge hun til og måske få krøllebølle-kæledyrsunger og dermed passe den unge mand et par måneder?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardiner 500 kr.
  • Connect washing machine and dryer to circuit 550 kr.
  • Installering af tørretumbler med lidt for kort ledning 500 kr.
  • Lukket for vand og fjernelse af radiatorer 2.000 kr.
  • Vaskemaskine pumper ikke vand ud 1.350 kr.
  • Samle 2 gaderobeskab. 2 dørs. 700 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  usikker om Kastration virker (marsvin)
Kommentér på:
usikker om Kastration virker (marsvin)

Annonce