562 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
8 Svar
Off. Hopstævner - kanin. Off. Hopstævner - kanin.
Hej
Jeg vil godt til at starte nogle stævner med mine kaniner men hvor finder man et? Jeg skal til at melde mig ind i dk lige her om ikke så længe.. Står der en liste med stævner der bliver afholdt på deres hjemmeside eller?
0 synes godt om
apr 2010
Følger: 43 Følgere: 111 Gnavere: 4 Svar: 539
okt 2011
Følger: 20 Følgere: 18 Gnavere: 4 Emner: 44 Svar: 160
apr 2010
Følger: 9 Følgere: 75 Gnavere: 2 Emner: 3 Svar: 793
okt 2011
Følger: 20 Følgere: 18 Gnavere: 4 Emner: 44 Svar: 160
sep 2011
Følger: 53 Følgere: 53 Emner: 10 Svar: 281
Hopudvalgets side: http://www.hopudvalget.dk/
Danmarks kaninavlerforening: http://www.kaniner.dk/
Hopregister: http://hopregister.kaninhop.dk/
Du kan melde dig direkte ind i DK eller du kan finde den nærmeste lokalforening, hvor der er hoptræning, på hopudvalgets hjemmeside og melde dig ind der.
okt 2011
Følger: 20 Følgere: 18 Gnavere: 4 Emner: 44 Svar: 160
okt 2011
Følger: 30 Følgere: 26 Emner: 9 Svar: 283
Hvis du skal starte stævner kan du jo evt. tage en kvittering med første gang. Men ellers så skal arrangørerne kontrollere om deltagerne er medlemmer inden de starter stævne.
Husk du også skal have en startbog til din kanin, den kan købes hos de fleste stævnearrangører.
sep 2011
Følger: 53 Følgere: 53 Emner: 10 Svar: 281
http://www.kaniner.dk/index.php?option=com_content&view=article&id=64&Itemid=72
Når man er medlem af DK får man både et avler nr. og et medl. nr. som bevis.
Hvis der ligger en lokal forening, som træner hop i nærheden, vil jeg foreslå du besøger den og melder dig ind der. Det koster det samme og du får derved mulighed for at træne sammen med andre hoppere.
For at starte stævner skal du også have en start bog. Hvis du går ind på hopudvalgets side og klikker på: Info til hopperne er der mulighed for at købe startbog og evt. stille spørgsmål til hopudvalget.
Off. Hopstævner - kanin.