687 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 0 Svar

Skæl på teddy - har prøvet (næsten) alt Skæl på teddy - har prøvet (næsten) alt

Hej
Jeg har et teddymarsvin som altid har haft skæl og i nogle perioder har det ikke været så slemt, men i andre værre.

Hun har været ved dyrlægen nogle gange (ikke lige m.h.t. dét), man han har selvfølgelig kikket på det samtidigt og det er altså "kun" skæl.

Hun bliver vasket en gang imellem i Nizoral 1%, som før i tiden virkede lidt - det tog dog ikke det hele. Jeg er også i tvivl om hvor lang tid der skal gå i mellem behandlingerne, da det jo heller ikke er godt at vaske hende for tit? Og nogle steder har jeg læst at det skal sidde i 2 minutter og andre helt op til 15?
Jeg har bare ikke turdet lade det sidde i mere end 2 minutter, da det jo ikke decideret er en shampoo til dyr smiley

Jeg har skiftet bundstrøelse til hamp i stedet for spåner, og det hjalp også lidt på det. Jeg bruger heller ikke halm som strøelse, da jeg læste at det også kunne give allergi. De får selvfølgelig stadig hø - selv om det vist også kan give problemer? - for det kan de jo ikke undvære

De får Cavia complete - dvs. ingen korn i foderet og heller ikke i deres godbids-stænger - der har vi også fundet nogle kornfri smiley

Hun virker ikke til at det egentlig gør hende noget, og jeg synes heller ikke at hun klør sig særlig meget, så skal jeg bare acceptere at sådan er det bare, når jeg har været igennem så mange mulige løsninger, der ikke fjerner problemet helt?

Eller har nogle kloge hoveder herinde nogle flere forslag til hvad der kan afhjælpe det?

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af lampe 500 kr.
  • Montering af 75' og 55' tv'er. Beslag, skruer og ravplugs haves. Væggen er af beton 1.400 kr.
  • Hænge 3 ferm Living hylder op og et stort maleri 600 kr.
  • Hjælp til diverse have arbejde. Fejning af blade, fjern ukrudt, kør jord ind, oprydning 1.000 kr.
  • Gardinstang i soveværelset 600 kr.
  • Spartling af vinduer indendørs 3.900 kr.

Opret en opgave



  • Der er endnu ikke skrevet kommentarer

Kommentér på:
Skæl på teddy - har prøvet (næsten) alt

Annonce